Lazer Yüzey Sertleştirme

Lazer Yüzey Sertleştirme

 

Lazerle Yüzey Sertleştirme, aşınmış parçaların sertleştirilmesi için kullanılır.Dökme demirler, çelik alaşımlar ve karbon içeren demir-karbon alaşımlarında lazer yüzey sertleştirme sıkça kullanılan bir uygulamadır.Bu uygulama sayesinde parçayı yeniden işlemenin önüne geöilir bu sayede zaman kazandıran bir yöntemdir.

 

Yüksek enerji gücüne sahip lazer ışını, sertleştirme yapılacak malzemelerin üzerine uygulanarak malzemenin yüzeyi ile çekirdeği arasında bir ısı farkı meydana getirilir. Lazer ışınının yüzeyde ilerlemesi ile yüzey homojen bir ısı dağılımı ile ısıtılır.

 

Sertleştirme sırasında malzeme yüzeyi üzerindeki sıcaklık kontrol edilmektedir. İşleme göre değişiklik gösteren bu sıcaklık 600-1300 C arasında değişiklik gösterir.

 

Östenitleme adı verilen bu işlem atomun kristal yapıdaki pozisyonlarını değiştirdiğinden aynı zamanda çevre dostu bir işlemdir. Lazer yüzey sertleştirme işlemi uygulanan bölge işlem sonrası hızlıca soğumaktadır. Ekstra bir soğutucuya bu süreçte gereksinim duyulmamaktadır.Lazer Yüzey sertleştirme İşlemi geniş yüzeylere de uygulanabilmektedir.

 


Lazerle Sertleştirmenin Faydaları:

 

  • Düşük ısı ile ek işleme gerek duyulmaz.
  • Küçük ve hassas yüzeyler rahatlıkla sertleştirilebilir.
  • Geleneksel sertleştirme yöntemlerindeki deformasyon lazerle sertleştirme işleminde çok düşük seviyede kalır.
  • Lazer teknolojisindeki sıcaklık ayarı ile kontrol edilebilir düzeydedir.
  • İşlem hızı yüksektir ve ek işlemlere gereksinimi ortadan kaldırır.

 

 

 

Bize Hemen Ulaşın

SRDR Robotik’in eşsiz yetenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Bizimle hemen iletişime geçin, birlikte durum değerlendirmesi yapalım ve projelerinizi hayata geçirelim.