Difüzyon Sertleştirmesi

  Difüzyon Sertleşme

  Difüzyon sertleşme imalatta çeliklerin sertliğini arttırmada kullanılan bir yöntemdir. Çeliğin karbon içeriğini arttırmak için düşük karbon içeriğine sahip çelikle yüksek içeçriğe sahip bir ortam arasında bu işlem gerçekleştirilir.

 

  Çeliğin sertliğini arttırmak için ısıl parça ısıl işleme tabi tutulabilir. Dişliler gibi çabuk deforme olan parçalar difüzyon ile sertleşme yönetmi ile darbelere karşı daha dayanıklı hale getirilebilir.

 

  Difüzyon Sertleştirme İşlemi

  Difüzyon işlemi sırasında mertal parçayı, katı, sıvı ve gaz gaz fazında difüze edilecek element ile tamamen sararak işlem gerçekleştirilir. Metal ve çevreleyen eleman yüksek sıcaklığa tabi tutulmalıdır. Doğru difüzyon elde edilebilmesi için bu 900 C derce civarında ve en 24-72 saat arası bir bekleme süresine tabi tutulmalıdır.

 

  Metal parçalar üzerinde farklı sertliklerde yüzey kaplamaları elde edilebilir. Nitrürleme, nitrokarizasyon, bormala vs.Nitrürlemede nitrojen çeliğin üzerine yayılır. Difüzyon sertleştirme işlemleri su verme ve tavlama yöneri ile farklılılar gösterebilir. Karbonlaştırma bu yöntemlerden en kolayı olsa da sürecin kontrolü zahmetli ve zordur.

 

Difüzyon sertleştirme fırınları yükleme ve boşaltması robotlarda çok kolay yapılmaktadır. Bu proces zaman , sıcaklık, gaz karışımının çok hassas ayarlanması ile yapılmaktadır.
Robot , plc ve özel olarak geliştirdiğimiz yazılım ile robotlu difüzyon sertleştirme işleminde istenilen sertlik değerlerinde %3 hassasiyetle sertlik değeri yapılabilmektedir.
Bu proces operatör için çok zor gelmektedir. Robot sayesinde 3 vardiya 365 gün hiç durmadan yüksek kaliite ürün üretimini yapmanız mümkün olmaktadır.

Bize Hemen Ulaşın

SRDR Robotik’in eşsiz yetenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Bizimle hemen iletişime geçin, birlikte durum değerlendirmesi yapalım ve projelerinizi hayata geçirelim.