IoT Danışmanlık

IoT Danışmanlık

IoT, internet üzerinden erişilebilen ve kontrol edilebilen, insanların tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış bir cihaz kümesidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte mekanik aletlerin yerini elektronik cihazlar ve otomasyon sistemleri almıştır.

IoT’nin gelişimi iki teknoloji sayesinde hızkazanmıştır. Bunlardan biri olan Cloud (Cloud Technology), ioT’nin cihazlar tarafından üretilen verileri daha sonra analiz etmek üzere depolamasının önünü açtı. Bir diğer teknoloji ise IoT’yi son 10 yılın en çok yatırım yapılan alanlarından biri olarak sunan Yapay Zeka ve alt alanıyla Machine Learning’ dir. Yapay zeka sayesinde IoT, sadece nesnelerin iletişim ve veri değişim sistemi değil, aynı zamanda milyarlarca sayıda sayıda veri üreten cihazlar tarafından üretilen muazzam miktarda veriyi istatistiksel olarak analiz etti ve belirli sonuçlar elde etti. Sistemler daha sonra bu bilgilere göre yeniden optimize edildi. Böylece, IoT bilgi dünyasının önde gelen teknolojilerinden biri olmayı başarmıştır.

“Yapay zeka”, “makine öğrenimi”, “Endüstri 4.0” gibi kavramlar, günümüzde sadece bilgisayarlar için geçerli olan veri alışverişi, analiz ve karar verme gibi kavramların diğer nesneler için de geçerli olabileceği fikrini akla getirmiştir. Bu nedenle “Nesnelerin İnterneti” kavramı ortaya atıldı. Amaç, insanların farklı işlere daha fazla zaman ayırabilmeleri ve mevcut sistemlerin verimliliğinin sistematik olarak incelenebilmeleri veya kontrol edilebilmeleri için insanların mümkün olduğunca el ile ve kontrollü olarak gerçekleştirebildiği eylemlerin çoğunu yazılım ve elektronik cihazlara aktarmaktı. . Bu teknoloji, kendisinden önceki sanayi devrimlerinin kapasitelerini mümkün olan en verimli şekilde kullanabilmek için; kontrol mekanizmaları elektronik duyular ve muhakeme yeteneği açısından önemli bir yere sahiptir.

Bugün, insanlar onlara daha fazla zaman vermek için mümkün olduğunca çok iş otomatikleştirmek. Böylece, daha fazla zaman kazanmak ve diğer işlerde daha fazla zaman harcamak ve daha fazla verimlilik ile mevcut işleri yapabilirsiniz. Otomatik, verimlilik ölçülebilir ve akıllı sistemler getiren IoT konsepti, insanlara hız ve verimlilik sağlar. Bu cihazın ne zaman çalışması gerektiğini düşünmeme özgürlüğü, giderek küresel olarak tercih edilir ve bir aygıtın uzaktan çalıştırAbilmesi ve kilit açma düğmesine basmak yerine gereken süre.

Tüm faydalarına ek olarak, Nesnelerin İnterneti bazı sorunlara neden olacaktır. Birbirine bağlı cihazlar sayesinde sosyal hayatımızı internet üzerinden kaydetmemiz ortaya çıkacak veri miktarını artıracak ve bu büyük verilerin işlenmesi ve işlenmesi zor ve karmaşık olacaktır. Buna ek olarak, ortaya çıkan bu verilerin gizliliği ve güvenliği önemli bir konu olacaktır. Önümüzdeki yıllarda, etkileşimve internethemen hemen her nesne ve farklı nesneleri ortak amaçlar için hareket edecek girecek bir döneme girecek. Bu arada, insanların bu değişime fizyolojik ve psikolojik olarak nasıl tepki vereceklerini hep birlikte göreceğiz.

Son Yazılar

Robotik Boru Kaynak İşlemi
Yeni Normalde Robotik Teknoloji
Kaynak Robotu

Kaynak Robotu

08 Nisan 2021
Robotik Sistemler

Robotik Sistemler

05 Mart 2021

Bize Hemen Ulaşın

SRDR Robotik’in eşsiz yetenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Bizimle hemen iletişime geçin, birlikte durum değerlendirmesi yapalım ve projelerinizi hayata geçirelim.