Cobot Nedir? Cobot Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken 3 Şey

Cobot Nedir? Cobot Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken 3 Şey

Cobotlar, insan ve robotların yakın çalıştığı alanlarda direk olarak insan ve robot etkileşimi için tasarlanmışlardır. Cobot, bu yönü ile robot ve insanların birbiri ile temasının. İzole edildiği klasik endüstriyel robot uygulamalarından farklıdır. 

 

Cobotlar Endüstriyel Robotlara Karşı

Maliyetleri göz önüne alındığında cobotlar endüstriyel robotlara göre çok az maliyete sahiplerdir. Cobotlar pahalı endüstriyel robotları karşılayamayacak olan küçük işletlemeler için iyi bir alternatiftir. 

 

Cobot Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken 3 Şey

 

Maliyetler

Yatırım yapmadan önce, operasyon sırasında ön maliyetlerin yanı sıra operasyon sonrasında ortaya çıkacak maliyetleri de hesaba katmak elzemdir. 

Geleneksel endüstri robotlarına göre cobotlar maliyetleri ile tercih sebebidir. Bu tercih yerine getirilirken birden fazla görevi gerçekleştiren cobot’ları tercih etmek uzun vadede üreticinin yararına olacaktır. 

 

Verimlilik

Cobotlar güvenlik standartlarına uyacak şekilde programlanmalıdır. Cobot’ları gereğinden fazla yük ile programlamak verimliliği azalatacaktır. 

Endüstriyel robotlar ise cobot’lara göre çok güçlüdür ve üretkendir. Fakat yine de cobot’ların endüstriyel robotlara göre esnek olduğunu unutmamak gerekir. Bu da üretim hatlarına entegrasyonu kolaylaştırır. 

Şunu ifade etmek önemlidir. Üretimi otomatikleştirmek isteyen ağır olmayan görevler için cobot’lar bulunmaz hint kumaşıdır. 

 

Programlama

Cobot’lar endüstriyel robotlara göre çok daha kolay programlanabilir. Ayrıca cobot’lara kendi başlarına öğrenme talimatı da verilebilir. Operatör Cobot kolunu kullanarak belli hareketleri gerçekleştirebilir, Cobot bu hareketleri algılayarak daha sonra bunları tekrar edebilir. 

botlar küçük ve orta ölçekli şirketler, kobiler için tercih edilebilir bir üretim hattı sunuyor.   

Son Yazılar

Robotik Boru Kaynak İşlemi
Yeni Normalde Robotik Teknoloji
Kaynak Robotu

Kaynak Robotu

08 Nisan 2021
Robotik Sistemler

Robotik Sistemler

05 Mart 2021

Bize Hemen Ulaşın

SRDR Robotik’in eşsiz yetenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Bizimle hemen iletişime geçin, birlikte durum değerlendirmesi yapalım ve projelerinizi hayata geçirelim.